Zhodnocení roku 2018(článek z Pitínského zpravodaje)

Tělovýchovná jednota Pitín, z.s. v roce 2018 zajišťovala stejně jako v roce 2017 činnost týmů přípravky, žáků, mužů a starých pánů. V celém okolí vidíme velké potíže jednotlivých týmů s doplňováním mužstev, velmi vysoký průměrný věk hráčů. Je to dáno tím, že ve většině obcí se nedařilo založit a udržet mládežnické týmy, v okolí mládež prakticky vychovávaly jen Bojkovice a Slavičín a kluci, kteří neměli na nejvyšší krajské soutěže, tak ve fotbale skončili. Množství jiných aktivit, které přinesla doba a malá motivace hned po žácích přecházet do mužů, zapřičinila dlouhodobý úpadek v okresním fotbale vůbec. I proto jsme se Základní školou Pitín rozhodli před více než čtyřmi lety založit přípravku, ze které dnes profitují žáci a v dalších letech snad budou i další mužstva. Pro příští rok chce TJ Pitín zajistit sportování dětí od 4 let založením kroužku benjamínků (kluci a holky 4 – 6 let, spíše různé volné pohybové zábavné aktivity), dále bude pokračovat činnost přípravky, žáků a nově chceme postavit tým dorostu, který by od podzimu 2019 nastupoval v okresním přeboru dorostu. Postupně plníme cíl, který jsme si předsevzali, a to mít v budoucnu celek mužů, který bude maximálně složený z hráčů, kteří spolu vyrůstali a jsou z Pitína, Hostětína nebo blízkého okolí. Každé družstvo a každý tým je založený na kamarádství a dobré partě, a to je to, na čem chceme v mládežnickém fotbale nejvíce pracovat. I proto jsme se rozhodli pro užší spolupráci s SK Slováckou Viktorií Bojkovice, neboť sami bychom v obci, která má necelých tisíc obyvatel vše výše uvedené nedokázali. Pro činnost je třeba trenérů a vedoucích a lidí, kteří chtějí na dobrovolné bázi pracovat a těch není mnoho. I proto si vážíme spoupráce s obcí Pitín, Základní školou Pitín nebo se  Sborem dobrovolných hasičů, která ukazuje, že když lidé chtějí a mají společný cíl, tak to jde bez ohledu na to, kdo v jakém je spolku nebo jiném uskupení. Naším cílem je prostřednictvím sportu lidi spojovat a především přivést malé děti k pohybu, ať už se v budoucnu budou věnovat fotbalu nebo třeba jiným pohybovým aktivitám.

PŘÍPRAVKA

V letošním roce jsme s našimi nejmladšími hráči a hráčkami pokračovali v trénincích v nafukovací hale a ve školní tělocvičně, kde jsme rozvíjeli nejen fotbalové dovednosti, ale také i gymnastiku, úpolové sporty a atletiku. V sobotu 20. ledna jsme ve Sportovní hale v Bojkovicích uspořádali historicky první HALOVÝ TURNAJ PŘÍPRAVEK POD ZÁŠTITOU ONDŘEJE KÚDELY pro ročníky 2007 a mladší. Turnaje se zúčastnily týmy ze Záhorovic, Šumic, Havřic a Brumova hrající okresní soutěže přípravek, dále týmy hrající krajskou soutěž: Bojkovice a dva týmy postavilo 1. FC Slovácko. Na turnaji bylo k vidění 28 utkání, kdy se hrálo systémem každý s každým na velké brány, jak jsou hráči zvyklí z utkání hrajících na trávě. Během turnaje se konala soutěž v dovednosti, na kterou nominovali sami trenéři jednoho ze svých svěřenců. Poděkování patří všem sponzorům turnaje, všem, kteří věnovali ceny do tomboly a taky všem rodičům, kteří pomohli s organizací a samotnou účastí na turnaji.

Na jaře jsme pokračovali v rozehraném ročníku 2017/2018, kdy jsme podávali vcelku dobré výkony. I přesto, že jsme tréninky celý únor neměli z důvodů školních lyžařských výcviků, jsme v celkovém srovnání se soupeři obstáli velmi dobře. V jarních utkáních nastupovali nejen jako brankáři Šimon Chmela, Peťa Kavka, které v poli doplňovali Honza Janůj, Matěj Berčík, Tadeáš Pešek, Lucka Pospíšilová, Štěpán Jál, Broňa Berky, Nikol Šmotková, Ondra Kovařík, Tonda Berčík, Michal Pospíšil, Aďa Berčíková a Gita Šašinková. Všichni podávali vzhledem ke svému věku dobré výkony. Jedním z největších bojovníků byl Peťa Kavka, ten se v poli nevzdával a v brance předváděl skvělé zákroky i za nepříznivého stavu, kdy se nám nedařilo. Nejlepší střelec Štěpán Jál dokázal za ročník 2017/2018 nastřílet v 26 utkáních 60 branek! Po sezóně jsme se rozloučili s šesticí hráčů ročníku 2007, kteří přešli do žáků.

Pro novou sezónu nám zůstalo osm hráčů a hráček převážně ročníku 2010 a 2011 (mladší přípravka). Hrát soutěž určenou pro starší přípravku by mohlo být ve většině utkání demotivující, rozhodli jsme, že od nové sezóny využijeme stejně jako žáci spolupráci s SK SV Bojkovice. Výhodou pro naše hráče i hráčky je možné si vyzkoušet utkání krajské soutěže, ve kterých nastupují proti soupeřům stejné věkové kategorii. Taky je možné postupně dorazové ročníky přípravky doplňovat a zapojovat do utkání žáků „B“ týmu.

I v nové sezóně na trenérských postech pokračovala dvojice Marie Lysáková a Marek Kúdela. Přípravka se rozrostla o nové prcky – Lukáš Janůj, Ondřej Borák, Filip Chmela a Lukáš Savara. U posledních třech jmenovaných vzhledem k jejich věku by bylo vhodnější, kdyby nás navštěvovali i další maličcí nadšenci, aby kluci se více otrkali a získali odvahu. Z tohoto důvodu zatím kluci nenastupovali v podzimních utkáních.

Tým hrající okresní soutěž tvořili Berčík Matěj, Pospíšilová Lucie, Šmotková Nikol, Berčík Tonda, Berčíková Adéla, Kovařík Ondřej, Pospíšil Michal, Gita Šašinková a Lukáš Janůj. Tuhle partu dle potřeb a vzhledem kvalitě k soupeřům ještě doplňovali 3-4 kluci z mladší a starší přípravky z Bojkovic. Našim cílem v utkáních je přenášet naučené dovednosti z tréninků. Proto jsme tým převážně mladší přípravky doplňovali o kluky z Bojkovic, aby si naše malé naděje více věřili a nebáli se hrát i proti starším fotbalistům. Mělo to výhodu, že jsme mohli rovnoměrně střídat 2 vyrovnané pětky.

Po podzimní části jsme s prací našich hráčů a hráček spokojeni, i když je stále co zlepšovat. Na podzim jsme nastříleli úctyhodných 96 branek. Kvůli velké rotaci hráčů z Bojkovic nemáme jen jednoho střeleckého lídra, ale máme jich hned několik: Matěj Berčík 16 branek, Aďa Berčíková 17 branek, Prokop Maštalíř 15 branek a Mira Zemánek 12 branek. Ve srovnání s ostatními týmy jsme s tímhle mladičkým týmem herně velmi dobře. I do budoucna je potřeba být trpělivý a nadále na sobě chtít pracovat a zlepšovat se!

Přes zimní období bychom chtěli znovu rozvíjet nejen fotbalové dovednosti, gymnastiku, úpolové sporty, atletiku, ale chtěli bychom se zúčastnit nejen domácího turnaje. Ten proběhl v roce 2018 poprvé jako „Halový turnaj

Velké poděkování za odvedenou práci a obětování svého volného času patří naší trenérce Marušce Lysákové, která ze studijních a pracovních důvodů po domácím halovém turnaji v letošním roce končí. Děkujeme a přejeme jí mnoho štěstí a úspěchů. Marek Kúdela, trenér přípravky

ŽÁCI

Pitínští žáci zažili v roce 2018 úspěchy jak v okresní soutěži, které opět dominovali, tak zároveň postoupili do finále Poháru Okresního fotbalového svazu Uherské Hradiště, které se odehrálo na stadionu 1. FC Slovácko. Na tomto prvoligovém stadionu jsme porazili celek z Jalubí 6 – 0 a zaslouženě si odvezli pohár. Pro kluky byl tento den velkým zážitkem, neboť měli i se svými fanoušky možnost si na stadionu nejen zahrát, ale prohlédnout si i jeho zázemí a zároveň se setkat a popovídat si s prvoligovým hráčem 1. FC Slovácko Honzou Juroškou, který byl patronem zápasu. Z Pitína díky podpoře Pitěnské besedy vyrazil celý autobus a všichni si tento sváteční den užili.

Celkově družstvo pitínských žáků nepoznalo za celý rok porážku a všechny své mistrovské zápasy, jak v pohárech, tak v okresní soutěži vyhrálo. Miloš Klimeš se zároveň stal nejlepším střelcem okresní soutěže. Úspěchy lze samozřejmě přičíst již tříleté spolupráci s SK Slováckou Viktorií Bojkovice, kdy hráči z Bojkovic vypomáhají týmu Pitína a zároveň pitínští hráči hrají za A mužstvo žáků Bojkovic. V jarní části tak většina hráčů odehrála krajskou soutěž a v podzimní části dokonce krajský přebor žáků.

V jarní části sezony vedli družstvo žáků Roman Stružka a Filip Urbánek, v podzimní části Filip Urbánek a Marek Kuchař. Vedoucím týmu byl po celý rok Michal Vrba. V jarní části tvořili základ týmu hráči Pitína Vojta a Tomáš Malárovi, Vojta a Zuzka Kovářovi, Miloš Klimeš, Michal Vrba, Adam Sekér. Bohužel se po podzimní části rozhodli někteří hráči skončit, tak v jarní části výrazně pomohli kluci z Bojkovic a okolí, především Matyáš Liška, Honza Gago, Filip Kalík, Adam Kalík, Mira Koudelík, Michal Machala, Erik Bulejko, Marek Žak, Petr Kusin, Jakub Sommer, Erik Svoboda nebo Štěpán Surý. Tito hráči vždy podle chuti a možností tým pro zápas doplnili. Stejně tak ale všichni pitínští kluci odehráli zápasy krajské soutěže za Bojkovice, kde ve starších žácích skončili na druhém místě a mladší žácí krajskou soutěž dokonce ovládli a obě družstva postoupila do krajkého přeboru. Okresní soutěž jsme v sezoně 2017/2018 ovládli vítězstvím v 17 utkáních, v jednom jsme remizovali a to s druhým týmem tabulky, s celkem Hradčovic. Na dalších místech v první polovině tabulky skončily týmy Havřic, Březové, Orla Uherský Brod.

V podzimní části sezony zaznamenal tým velké změny, protože z přípravky přišla řada nových hráčů, kteří se ale do týmu výborně začlenili a nebylo tak již potřeba výrazně tým doplňovat bojkovskými kluky. Vždy si přišli do zápasu zahrát jen dva. Pitínskou soupisku tvořili Vojta a Zuzka Kovářovi, Miloš Klimeš, Tomáš Malár, Michal Vrba, Adam Sekér, Honza Janůj, Petr Kavka, Šimon Chmela, Štěpán Jál, Tadeáš Pešek, Diana Merčáková a z přípravky se do týmu ve dvou zápasech zapojil i Matěj Berčík. Z Bojkovic nám nejvíce v podzimní části sezony pomohli Matyáš Liška, Erik Svoboda, Filip Kalík a Petr Kusin. V podzimní části jsme i přes velmi mladý tým ziskali plný počet 30 bodů a po polovině soutěže vedeme tabulku před druhými Popovicemi. Z výše uvedené soupisky Pitína si všichni kluci zahráli krajský přebor starších žáků nebo krajský přebor mladších žáků (nejvyšší krajská soutěž), kde se rozhodně neztratili. Starší žáci jsou po polovině soutěže na a 8. místě z 11 týmů, kdy ale s většinou týmů sehráli vyrovnané výsledky (vedoucí FC Slušovice, Staré Město, FC Fastav Zlín B, Rožnov pod Radhoštěm – prohra o jednu nebo dvě branky, tým porazil Brumov, Otrokovice nebo Kunovice), mladší žáci jsou v krajském přeboru velmi úspěšní a jsou na 4. místě, kdy mají stejný počet bodů jako třetí Staré Město a před nimi jsou již jen týmy FC Fastav Zlín B a tým ČSK Uherský Brod.

Důležitá je především dobře vytvořená parta dětí, které fotbal baví a společně táhnou za jeden provaz, navzájem si pomáhají, a to jak v týmu Pitína, tak  potom ve společném týmu Bojkovic. Dobré výsledky žáků mohou pomoci především do budoucnosti, kdy v příštím roce předpokládáme založení týmu dorostu a do budoucna vytvoří tolik důležitou kostru týmu mužů. Na závěr by družstvo žáků chtělo poděkovat za finanční podporu starostovi obce Martinu Zálešákovi, obci Pitín, firmě BLOK a hlavně Sboru dobrovolných hasičů Pitín, kteří nám velmi pomohli s dopravou na venkovní zápasy a velmi si jejich pomoci vážíme. Michal Vrba, vedoucí družstva žáků

MUŽI

Tak jako u většiny menších fotbalových klubů začíná být znát, že fotbal se nedá hrát bez dostatečné hráčské základny, proto i nás (TJ Pitín) tato situace pomalu tlačila k zamyšlení se a hledání možných variant, jak udržet fotbal v obci.

Družstvo mužů začalo rok 2018 (okresní soutěže skupiny C) pod vedením Pavla Domoráda, který jako hráč byl dlouhodobě zraněný, a tak přebral taktovku na lavičce jako trenér. Bohužel z pracovních důvodů musel tým po 3 zápasech opustit a věnovat se naplno zaměstnání. V tu chvíli bylo zapotřebí zajistit chod týmu. Novým hrajícím trenérem byl zvolený Zdeněk Spáčil. Začátek jara a celkově celá jarní část nám nevyšla tak, jak bychom si představovali. Z 11 zápasů jsme vyhráli jen 3, což se projevovalo na atmosféře v kabině. Začátek jara náš tým tvořilo 14 hráčů, ale bohužel vlivem zranění a dalších nepříjemných okolností došlo k situaci, kterou nechce zažít žádný klub. K posledním zápasům soutěže jsme odjížděli v takovém v počtu hráčů, kdy jsme nebyli schopni poskládat ani základní jedenáctku. V tu chvíli bylo už zapotřebí přemýšlet, jak se bude odvíjet budoucnost klubu na fotbalové mapě. Ročník 2017/2018 náš tým ukončil na 9. místě při bilanci 7 výher, 1 remíza, 14 proher a to při skóre 42-76. Na tuto situaci jsme museli s vedením reagovat a po společné domluvě došlo ke spojení s klubem SK Slovácká Viktoria Bojkovice. Z tohoto hlediska pro nás podzim začal optimističtěji, protože do zápasu mohli nastupovat i hráči z SK SV Bojkovice, kteří nebyli tolik vytěžování v zápasech v 1. A třídě v A mužstvu nebo v krajském přeboru dorostu. Začátek podzimu pro nás výsledkově i herně vyšel velmi dobře, kdy jsme první dva zápasy vyhráli. Celkově podzimní část musím hodnotit pozitivně, protože jsme herně nezaostávali, na hřišti jsme více spolu komunikovali a šance, které jsme si v zápasech vytvořili, tak jsme je většinou i proměnili. Mrzí nás zápasy s Komňou a s Rudicemi, kdy jsme měli uhrát více bodů, než jsme uhráli. Každopádně po podzimu jsme na krásném 5. místě, což je dobrým odrazem do jarní části sezony. Zdeněk Spáčil, trenér mužů

STARÁ FOTBALOVÁ GARDA PITÍN 2018

Nejen fotbalové mládí dělá našemu klubu radost. Stále aktivní je i tým pánů, kteří jsou „staří“ jen fotbalovým věkem, ale rozhodně ne chutí si soutěžní fotbal na velkém hřišti občas zahrát. Proto během sezóny od dubna do října odehrají několik přátelských fotbalových zápasů s týmy starých gard spřátelených oddílů. Mezi fotbalovými soupeři již nepřevládá řevnivost a tvrdé souboje z mladých let, spíše radost z milované hry, a především vzájemná úcta před těmi, kteří se ještě třeba i v šedesáti letech (že Paco…) dokáží stále ještě aktivním fotbalem bavit. Nicméně fotbalové kvality a krásných gólů je při zápasech k vidění mnohdy víc než na zápasech mladších mužů. Holt jen pomalejší pohyb nahrazují fotbalovým uměním a zkušenostmi. Ostatně přijďte se sami přesvědčit v příští sezóně. Uvidíte je nejen v zápasech, ale pravidelně i každé úterý na hřišti při tréninku. Zájemci o fotbálek a protažení těla (klidně i nefotbalisti) jste srdečně zváni…

Tým je složený z bývalých kmenových hráčů Pitína a doplněný staršími fotbalisty z Bojkovic, kteří však většinou hráli i za Pitín. Tvoří ho tito hráči: Luboš Peřestý, Pavel a Jenda Urbánkovi, Petr a Miloš Jančaříkovi, Josef Přerovský, Spáčil Martin, Pavel Berčík, Petr Kavka, Milan Navrátil, Petr Machala, Drahoš a Přemek Prachařovi, Václav Peřina, Lukáš Hasoň, Martin Liška, Radek Mikulášek, Adam Kozubík, Libor Chovanec, Broněk Valíček, Michal Vyhnálek, Petr Gabrhel, Martin Svoboda a Radek Hamáček.

Výsledky letošních zápasů: Šanov – Pitín 4:0, Pitín – Šanov 1:0 (branka Chovanec), Bylnice – Pitín 3:2 (Spáčil Martin, Mikulášek), Pitín – Ostrožská Lhota 5:4 (Valíček, Navrátil, Prachař 2, Kavka), Pitín – Humence 4:1 (Prachař 3, Sviták), Pitín – Bylnice 3:3 (Navrátil, Machala, Mikulášek), Humence – Pitín 2:6 (Spáčil 2, Navrátil, Kavka 2, Prachař)
Na závěr sezóny jsme se zúčastnili tradičního turnaje v Ostrožské Lhotě. Skončili na druhém místě za domácími borci a Drahoš Prachař se stal nejlepším střelcem turnaje. Naše výsledky: Pitín- Ostr.Lhota 0:1, Pitín – Moravský Beroun 3:0 (Prachař 2, Přerovský) a Pitín – Horní Němčí 0:0.

Takže pozitivní bilance – 5 vítězství, 2 remízy a 3 prohry. Nejlépe to v zápasech střílelo Drahoši Prachařovi (8 gólů), nejpoctivější v docházce na tréninky a zápasy byl Pavel Urbánek a nejlepší iontový nápoj z trnek namíchal jako obvykle Pavel Berčík. Tak na jaře na hřišti – zase na viděnou! Milan Navrátil, vedoucí družstva starých pánů

 

Kromě výše uvedených fotbalových aktivit jsme jako v minulých letech pořádali fotbalový den při příležitosti ukončení sezony, kde se kromě zápasů mládeže uskutečnily již tradiční utkání s družební obcí Šajdíkovy Humence. Z důvodu časového zaneprázdnění se výjezdu do Šajdíkových Humenců zúčastnili pouze staří páni a pro příští roky je dohodnuto setkání na konci června jeden rok v Pitíně a druh rok v Šajdíkových Humencích, a to především z důvodu časové zaneprázdněnosti všech v období letních prázdnin. Ve spolupráci se Základní školou Pitín fungovala nejen přípravka, ale v červnu proběhla již tradiční akce při příležitosti dětkého dne. Na hřišti v Pitíně je však po celý rok živo, vedle toho, že mládežníci si chodí zakopat i mimo tréninkové jednotky, tak na hřišti v Pitíně občas trénuje divizní družstvo FC TVD Slavičín, které na našem hřišti sehrálo i některé přípravné zápasy. Taktéž na hřišti proběhla již tradiční akce spolku Pitěnská beseda “Všechno co má kola”.

V příštím roce 2019 bude TJ Pitín garantem tradičních obecních akcí jako je fašank, stavění máje nebo průběh hodových slavností a věříme, že akce proběhnou ke spokojenosti všech spoluobčanů. Tradiční fašankový průvod proběhne na začátku březnu, hodovou zábavu se skupinou Kasanova budeme pořádat v hodovou sobotu 11.5.2019 na Kulturním domě v Pitíně, v neděli 12.5.2019 bychom rádi udělali na hřišti hodové posezení s některou z okolních dechových hudeb. Kromě toho na hřišti sehrají v době hodů své zápasy i družstva starých pánů a snad i mužů. Dne 13. 1. 2019 ve 13.00 se uskuteční valná hromada TJ Pitín, na kterou jsou zváni všichni členové spolku.

Přejeme všem Pitíňanům pěkné prožití vánočních svátků a do roku 2019 jen to dobré a hlavně, abychom společně strávili co nejvíce pěkných chvil a užili si co nejvíce skvělých akcí.

TJ Pitín