Deváté kolo okresních fotbalových soutěží přerušil vytrvalý déšť

(Dobrý den s Kurýrem)„Teplé podzimní počasí skončí v neděli, pak se ochladí a přijde déšť,“ zněla v průběhu týdne předpověď počasí na víkend. A vyplnila se do puntíku. Zatímco v sobotu si nejen fotbalisté libovali v krásném počasí, v neděli se na všechny snesl déšť. Okresní fotbalisté měli na programu deváté kolo a ani ve snu nikoho nenapadlo, že se většina zápasů neodehraje. Až na ty sobotní. „Půl roku nepršelo a vlastně celý rok probíhal v poklidu. Ani na jaro nás nepřekvapil sníh, zato v neděli déšť ano,“ posteskl si předseda okresního fotbalového svazu (OFS) v Uh. Hradišti František Miko.

Proč se vlastně většina utkání, která byla na programu v neděli odpoledne, neodehrála? Za většinou odložených zápasů stojí špatný terén. V okresním přeboru i soutěži se ze 14 zápasů odehrálo jen 6. V základních třídách ze 13 byly předčasně ukončeny 4. „Samozřejmě nám odložené zápasy udělaly čáru přes rozpočet. Už před začátkem jsme apelovali na rozhodčí, aby se snažili utkání dohrát, když už nemáme žádný volný termín v podobě státního svátku. O to tak bude těžší najít náhradní termíny. Ve čtvrtek zasedá STK, která si s tím určitě poradí, ale bude mít hodně práce, protože není jednoduché všem vyhovět,“ dodává Miko.

„Před začátkem utkání jsem provedl kontrolu hrací plochy a neshledal tuto nezpůsobilou, navíc při nástupu přestalo pršet,“ říká Zbyněk Vlčnovský, hlavní rozhodčí utkání Vlčnov – Kostelany nad Moravou, ve kterém si hosté proti favoritu vytvořili i několik střeleckých příležitostí a kopali i dva rohy. „Postupem času však déšť nabýval na intenzitě a hrací plocha se stala nezpůsobilou, proto jsem ve 25. minutě ukončil zápas, neboť nejen že by utrpěl sport, ale mohlo dojít i ke zranění hráčů. Oddíly se zatím na náhradním termínu nedohodly,“ popisuje situaci na jednom z nedohraných utkání Vlčnovský. Podobná situace nastala třeba i ve Starém Městě. Tam utkání skončilo už po minutě. „Na hřišti stála voda, vůbec nešlo hrát. Hráči měli problém si mezi sebou nahrát. Po dohodě jsme utkání přeložili na pátek s výkopem na umělé trávě v 19 hodin,“ doplnil Pavel Vlček, předseda staroměstské Jiskry.

To, jestli se utkání bude hrát, má v plné kompetenci pouze hlavní rozhodčí. Je tedy na něm, aby rozhodl podle situace, která je na konkrétním hřišti. Tak tomu bylo v Uherském Ostrohu, kdy se nejprve odehrálo utkání ZT A mezi domácím béčkem a Medlovicemi. „Po skončení zápasu mi volal rozhodčí Ševčík, který zápas pískal, a oznámil, že na další utkání áčka proti Jarošovu je hřiště nezpůsobilé,“ upřesňuje předseda OFS, který už začal tušit, že toto kolo bude opravdu netypické. „Po obědě mi začaly chodit první informace o hřištích, všem jsem říkal, ať počkají na hlavního rozhodčího. Ovšem po třetí odpoledne začala lavina telefonátů, že se nedá hrát, na hřištích stojí voda a terén je neregulérní,“ dodává Miko.

O osudu odložených zápasů se bude rozhodovat na čtvrtečním zasedání Sportovně-technické komise OFS. Zatím to vypadá, že se kluby snažily dohodnout. O nařízený termín nikdo z nich asi nestojí.

Autor: sal