Archiv pro měsíc: Leden 2020

Zhodnocení roku 2019(článek z Pitínského zpravodaje)

Rok 2019 byl pro Tělovýchovnou jednotu Pitín velmi náročný, a to nejen z důvodu zajištění činnosti svých sportovních družstev, ale i z důvodu pořádání tradičních obecních akcí jako je fašank, stavění a kácení máje nebo zajištění kulturních akcí v rámci hodů.

Právě pro letošní hody jsme iniciovali návrat kolotočů do sportovního areálu, snad se tato změna s lepším zázemím pro občerstvení, toalety, větší prostor a klid od aut líbila i Vám občanům. Škoda jen, že v případě hodové neděle se nám nevydařilo počasí, protože tak by se zábava s dechovou hudbou Stříbrňanka určitě stala výjimečnou událostí, kdy by se ve sportovním areálu na výletišti mohli setkat všechny generace občanů i jejich rodinné návštěvy jak u kolotočů, tak i u samotné zábavy. Milovníci dechovky tak našli azyl v kulturním domě, kde o den dříve pravidelnou sobotní hodovou zábavu obstarala skupina Kasanova a plný kulturák „řádil“ až do ranních hodin. Počasí nás bohužel zklamalo i u stavění máje, bylo nutné zrušit připravený kulturní program, ale i tak doufáme, že jsme se svého letošního úkolu pořádání akcí společenských pro naše spoluobčany zhostili úspěšně, a že Vás naše akce bavily. Děkujeme všem, kteří se do těchto kulturních akcí zapojili a pomohli nám jak po technické, materiální nebo finanční stránce.

TJ Pitín dlouhodobě spolupracuje i při dalších akcích, i v roce 2019 jsme se v červnu podíleli na organizaci dětského dne na hřišti, kde je hlavním pořadatelem ZŠ Pitín, účastníme se vánočního jarmarku a rozsvěcování vánočního stromu, kde vaříme punč a svařák. Udržujeme družbu s obcí Šajdíkove Humence, kde jsme v roce 2019 odehráli přátelské utkání a naopak naši družební hosté za námi přijeli na hody, kde si proti sobě zahráli staré fotbalové gardy obou obcí. Na hřišti v Pitíně občas trénuje i divizní Slavičín, který sehrál v Pitíně i pár přípravných zápasů.

V září 2019 se po 18 letech rozhodli ukončit svou funkcionářskou činnost předseda a místopředseda TJ Pitín Pavel Berčík a Pavel Urbánek, kterým tímto děkujeme za jejich dlouholetou práci pro fotbal i spolkovou činnost v Pitíně. Novým předsedou TJ Pitín byl na valné hromadě 10. listopadu zvolen Michal Vrba a místopředsedou Pavel Berčík (Bohuš). Ve výboru jsou pak zastoupeni zástupci jednotlivých družstev Karel Holík, Milan Navrátil, Václav Peřina, Petr Pospíšil a Marek Kúdela. Na konci května tohoto roku přijel za námi do Pitína náš rodák a patriot Čestmír Šátek, který napsal a vydal knížku o historii fotbalu v Pitíně. Pár knížek je ještě na hřišti, kdyby měl někdo zájem si knížku přečíst.

Co se týká sportovní stránky, tak jsme v roce 2019 opět rozšířili svou činnost a již od dubna se vedle dosavadních družstev na hřišti setkávali benjamínci a vzniklo nové družstvo dorostu, které bylo přihlášeno do Okresního přeboru dorostu Uherského Hradiště. Radost máme především z našich nejmenších fotbalových nadějí ve věku 4 – 8 let, kteří se schází od dubna každý čtvrtek. Pod vedením Michala Vrby, Milana Smolky, Adama Kozubíka a Jany Peřinové si zaběhají a učí všestranným sportovním dovednostem. Benjamínek navštěvuje přes 20 dětí a doufáme, že jim jejich nadšení vydrží a v budoucnu se budou věnovat fotbalu nebo třeba i jinému sportu. Protože zájem dětí je velký, tak chceme v této činnosti pokračovat i v zimních měsících, tréninky jsme zatím přesunuli do tělocvičny základní školy, ale vzhledem k množství dětí využijeme od prosince i sportovní halu. Děti spolu chodí do školky i do školy a tato pravidelná setkávání prohlubují jejich kamarádství a patriotismus, kterému bychom je měli všichni společně učit nejen ve sportu.

V roce 2019 pokračovala spolupráce se Slováckou Viktorií Bojkovice, která se již v roce 2018 osvědčila především u mládežnických celků, ale společně jsme takto zajišťovali i tým mužů. Všechny týmy tak nastupují pod hlavičkou Bojkovice B – Pitín. Pro obec naší velikosti je velmi složité dát dohromady týmy v jednotlivých věkových kategoriích mládeže a takto je možné si s Bojkovicemi navzájem vypomoct. Naopak šikovnější děti se můžou i dále rozvíjet na vyšší úrovni v krajských soutěžích, které Slovácká Viktorka Bojkovice hraje. Tato spolupráce je některými lidmi kritizována především u družstva mužů. Nedostatečná práce s mládeží v minulých letech a řada jiných možností, které nám přinesla přetechnizovaná doba zapřičinila, že se všude i v okolních obcích ztratila generace hráčů v nejlepším sportovním věku 20 – 30 let. Spolupráce s Bojkovicemi nám umožňuje udržet v obci pro fanoušky dospělý fotbal, postupně zapracovat mladé hráče do týmu a udržet tak fotbal v Pitíně i do dalších let. Tuto perspektivu většina okolních obcí nemá a čekají tak jejich vesnický fotbal krušné časy a možná i zánik. Proto my v současné době vidíme největší smysl ve výchově mládeže, která však stojí nemalé úsilí. Chtěli bychom se tímto obrátit na bývalé fotbalisty a sportovce s žádostí o pomoc při naší činnosti, trénincích nebo zápasech. Zajištění fungování 6 družstev (benjamínek, přípravka, žáci, dorost, muži a staří páni) není jednoduché a vyžaduje to především lidské kapacity. Věřte, že nám to naše děti v budoucnu vrátí. Myslíme si, že i Vy všichni můžete vidět, jak je naše hřiště v posledních letech využité našimi dětmi, a že práce s mládeží dává smysl.

Přípravka

Opět i v letošním roce jsme navázali na práci s našimi nejmladšími hráči a hráčkami. Změnou však byly tréninky ve Sportovní hale v Bojkovicích, kde jsme ve spolupráci s SK SV Bojkovice rozvíjeli nejen fotbalové dovednosti, ale také i gymnastiku, úpolové sporty a atletiku. Šikovnější se zúčastnili pravidelně konajících se satelitních turnajů.

Na jaře jsme pokračovali v rozehraném ročníku 2018/2019, kde jsme podávali velmi dobré výkony převážně s hráči mladší přípravky doplněné o dva, tři hráče starší přípravky. I přesto, že jsme v některých utkáních prohráli, v žádném utkání jsme nebyli pouhými sparing partnery, naopak jsme vždy utkání odbojovali a soupeře potrápili. Do jarních utkání nastoupili Matěj Berčík, Lucka Pospíšilová, Ondra Kovařík, Tonda Berčík, Michal Pospíšil, Aďa Berčíková, které vždy doplnili kluci z SK SV Bojkovice. Během celé sezóny nejčastěji tým doplnili Kryštof Vacula, Mira Zemánek, Prokop Maštalíř z mladší přípravky a ze starší přípravky Matyáš Urbánek a Martin Chmela.

Na konci sezóny, jsme se rozloučili s Matějem Berčíkem, který v létě přešel do kategorie žáků. Nejlepší střelkyní našeho týmu byla Áďa Berčíková, ta nastřílela krásných 30 branek. V mírném závěsu ji byli s 27 brankami Mira Zemánek, byť odehrál jen polovinu utkání a s 26 brankami Matěj Berčík, jenž odehrál většinu utkání jako brankář.

Bohužel pro novou sezónu zůstalo jen 5 hráčů a hráček z Pitína, kteří pravidelně hrávají v Bojkovicích, kde výrazně chybí nejstarší ročník hráčů narozených v roce 2009. Po vzájemné dohodě jsme usoudili, že hrát s dětmi 2 soutěže, by bylo velmi obtížné a náročné. A proto utkání přípravek se v Pitíně pro soutěžní ročník 2019/2020 nehrají, populační útlum se netýká jen nás, ale je patrný v celé naší republice.

Nadále bychom chtěli pořádat prosincový turnaj pro přípravky KUDY CUP pod záštitou našeho rodáka Ondřeje Kúdely, českého fotbalového reprezentanta. Věříme, že v následujících letech se pravidelná utkání přípravek na hřišti v Pitíně znovu uskuteční. (Marek Kúdela, trenér přípravky).

Žáci

V jarní části sezony pokračovali žáci pod vedením Filipa Urbánka, Michala Vrby a Marka Kuchaře ve svých výkonech a Okresní soutěž sk B. okresu Uherské Hradiště přesvědčivě ovládli, když zvítězili ve všech zápasech sezony 2018/2019. Ročník 2018/2019 odehráli především hráči z Pitína a Hostětína a naší výhodou byla především početná kategorie hráčů starších žáků. Jednalo se o hráče, kteří před 5 lety začali trénovat v pitínské přípravce a občas od svých soupeřů schytali i velké příděly branek. Toto je však neodradilo, ještě více trénovali jak v Bojkovicích, tak v Pitíně a ovládli ročník s maximálními 60 body a skore 213 : 17. Většina hráčů taktéž opět nastupovala i za Bojkovice a to po postupu v krajském přeboru starších a mladších žáků a ani zde se neztratili a nejvyšší krajskou soutěž udrželi i pro sezonu 2019/2020. Z Pitína a Hostětína hráli za naše žáky Vojta a Zuzka Kovářovi, Miloš Klimeš, Tomáš Malár, Michal Vrba, Adam Sekér, Honza Janůj, Petr Kavka, Šimon Chmela, Štěpán Jál, Tadeáš Pešek, Diana Merčáková a Matěj Berčík. V případě, že nám někdo chyběl, tak nás doplnili z Bojkovic Matyáš Liška, Štěpán Surý, Erik Svoboda, Filip Kalík a Petr Kusin. Po sezoně odešlo 10 hráčů z výše uvedené soupisky do nově vytvořeného týmu dorostu a Zuzka Kovářová po jednom odehraném zápase na podzim přestoupila do 1. FC Slovácko a před novým trenérem Kamilem Berčíkem a vedoucím mužstva Petrem Pospíšilem tak stál nový úkol poskládat tým žáků především z mladších kluků tak, aby byl konkurenceschopný proti hráčům o 2 nebo 3 roky starším. Úkol se jim zdařil a v průběžné tabulce podzimní části sezony 2019/2020 jsme na 2. místě se ziskem 25 bodů (8 výher, 1 remíza a 2 prohry) za kluky z Uherského Ostrohu, kteří soutěži dominují s nejstaršími hráči ročníku 2005. My jsme však již ročník 2005 posunuli do dorostu a pouze v některých zápasech přišli kluci nejstaršího ročníku Vojta Kovář a Tomáš Malár vypomoct. V podzimní části tvořili základ týmu hlavně tito hráči: Koubek Antonín, Chmela Šimon, Chmela Martin, Kavka Petr, Merčáková Diana (kapitánka), Pešek Tadeáš, Toman Dalibor, Jál Štěpán, Surý Štěpán, Michalec Viktor, Janůj Jan, Trnka Tadeáš, Raždík Tomáš, Koudela Adam, Valíček Bronislav, Ridoško Michal, Pospíšilová Lucie, Berčík Matěj, Šimoník Michal, Mlček Ladislav a Blaha Patrik.

Dorost

Po dlouhých letech se vrátili do Pitína i zápasy dorostu, když naše družstvo bylo přihlášeno do Okresního přeboru dorostu okresu Uherské Hradiště. Šli jsme do toho s mladými kluky a především z důvodu fyzických předpokladů hráčů, kteří odešli ze žáků nebo jsou ještě žáky, jsme nepředpokládali, že si budeme vést tak dobře. Základ týmu tvořili kluci z Pitína, kteří v minulých letech ovládali soutěž žáků, a to především kapitán Jakub Klimeš, Ondra Krahula, Vojta Malár, Tomáš Malár, Miloš Klimeš, Vojta Kovář, Michal Vrba, Adama Sekér. Dále jsme se domluvili na spolupráci se Šanovem, odkud přišli Martin Kalík, Tomáš Zatloukal a Honza Konečný, tým doplnili ostatní hráči předešlých ročníků, kteří si do Pitína chodili zahrát a vytvořili zde výbornou partu Filip Kalík, Michal Machala, Petr Kusin, Erik Svoboda, Pavel Rapant, Jirka Masařík, Honza Gago, Matyáš Liška nebo Jakub Lukáš. Okresní přebor dorostu má v soutěžním ročníku 2019/2020 10 účastníků a ti nejsou dojezdově nijak blízko. Kromě nám známých a blízkých Šumic, Bánova a Hradčovic jsme se utkali s Uherským Ostrohem, Polešovicemi, Jalubím, Březolupy, Ostrožskou Novou Vsí a Babicemi. Výsledek na podzim je 3. místo o skóre za Bánovem a 3 body za prvními Babicemi, kde jsme utrpěli největší porážku, a kde se nám zápas hrubě nepovedl i z důvodu absencí hráčů, kteří byli ještě odjetí na dovolených. Celkově jsme 6 zápasů vyhráli, 2 zápasy prohráli, jeden remizovali a konečný účet za podzimní částí sezony je 19 bodů a skóre 35:14. Kluci trénovali v Bojkovicích a v Pitíně pod vedením trenéra A dorostu Bojkovic Pavla Míči a zápasy odkoučoval Filip Urbánek, který vede starší žáky Bojkovic a většinu kluků i v loňském roce trénoval v krajském přeboru žáků. Jako vedoucí družstva působí u dorostu Michal Vrba.

Muži

Muži začali přípravu na sezónu 2019/20 prvním tréninkem již druhého srpna. Trénovalo se jedenkrát týdně vždy v pátek. V přípravném období jsme odehráli dvě přátelské utkání (Petrůvka prohra 1:3 (0:0), Komňa výhra 3:1 (1:1)). V těchto utkáních nás doplnilo šest dorostenců a jeden hráč širšího kádru A týmu Bojkovic. Již v přípravných utkáních se ukázalo, že nebude lehké poskládat stabilní tým alespoň jedenácti hráčů.

Do nové sezóny byla snaha rozšířit kádr, protože po jarní sezóně ukončil aktivní činnost Petr Gabrhel (práce v zahraničí) a tím se počet hráčů zúžil na jedenáct. Na začátku sezóny se za velkého přispění trenéra A týmu Bojkovic Martina Lišky podařilo získat z Nezdenic zkušeného brankaře Michala Jurigu, který byl zároveň rezervní brankař A týmu Bojkovic. Dále nás doplnil Z. Trllo, který naposledy působil v Rudimově.

Do zápasů nakonec nenastoupil M. Voda (dlouhodobé zranění), po prvním zápase přestoupil R. Martinec (Nezdenice) a ve čtvrté zápase se dlouhodobě zranil brankař P. Berčík, který do té doby podával velmi dobré výkony. Kádr se tudíž hodně zúžil, a hlavně ke konci soutěže byl problém postavit tým v plném počtu 11 hráčů. V pěti zápasech nám musel vypomáhat již neaktivní hráč A. Kozubík. Během sezóny nás doplňovali hráči dorostu a širšího kádru A týmu po dohodě s hlavním trenérem Bojkovic. Do zápasů nastoupilo celkem 35 hráčů.

V podzimní sezóně jsme 6x zvítězili, 4x prohráli a 1x remizovali, získali jsme 19 bodů při skóre 32:21, což znamená 4. místo po podzimní části. Nejlepším střelcem se stal Zdeněk Spáčil s 9 brankami. Toto umístění zatím odpovídá našim momentálním možnostem, protože vlivem velké fluktuace nebylo možné stabilizovat tým a utvořit správnou partu, což je základ vesnického fotbalu. Pozitivem je začleňování hráčů dorostu, kteří získávají cenné zkušenosti v dospělém fotbalu a mohou být perspektivou do budoucna jak Pitína, tak Bojkovic. Dále je pozitivní začleňování hráčů A týmu, kteří mají menší vytížení a potřebují herní praxi.

Závěrem chci poděkovat hrstce obětavců, kteří vytváří podmínky pro fotbal v Pitíně. (Roman Stružka, trenér mužů)

Realizační tým: trenér Roman Stružka, asistent trenéra Vlastimil Šašinka, vedoucí družstva Karel Holík st.

Kádr družstva (v závorce počet zápasů a vstřelených branek).

· Pitín (Bojkovice B): brankaři Michal Juriga (10; 0), Pavel Berčík (2; 0) – Adam Savara (11; 0), Pavel Schäffer (8; 1), Zdeněk Spáčil (10; 9), David Lukáš (3; 0), Štěpán Staněk (5; 0), Marek Kuchař (9; 6), Adam Kozubík (5; 0), Karel Holík ml. (10; 0), Roman Martinec (1; 0), Zbyněk Trllo (3; 0), Filip Vápeník (9; 4), Michal Voda (0; 0)

· Dorost: Michal Machala (5; 1), Erik Bulejko (3; 0), Tomáš Andrlík (2; 2), Jakub Klimeš (5; 0), Miloš Klimeš (1; 0), Michal Králík (2; 0), Tomáš Vavrečka (8; 0), Adam Kundrata (2; 0), Pavel Rapant (1; 0), Jiří Masařík (1; 0), Jakub Lukáš (7; 3)

· Bojkovice A: Martin Varaďa (4; 0), Lukáš Stružka (6; 0), Martin Jančařík (4; 0), Jaroslav Kříž (3:0), Dominik Slavíček (1; 1), Michal Miča (1; 0), Jindřich Koželuha (3; 3), Adam Kalina (1; 0), Marco Pešek (1; 0), Patrik Martinec (1; 0), Tomáš Gorčík (1; 0)

STARÁ FOTBALOVÁ GARDA PITÍN 2019

Nejen fotbalové mládí nám dělá radost. Tu fotbalovou si stále ještě připomínají bývalí hráči, kteří už soutěžní kopačky a honbu za body odložili, ne však chuť si fotbal občas zahrát. Co občas – dokonce pravidelně! Nejen na úterních trénincích, ale také na velkém hřišti v přátelských zápasech se stejně starými (pardon – mladými) bývalými soupeři, nyní však již spíše sportovními přáteli. Ale družební přátelství přichází na řadu až po zápase, během něj jsou vidět i souboje, krásné fotbalové akce a také góly. Ostatně – přijďte se na jaře sami podívat.

Tým je složený z bývalých kmenových hráčů Pitína a doplněný staršími fotbalisty z Bojkovic, kteří však většinou hráli i za Pitín. Tvoří ho tito hráči: Luboš Peřestý, Pavel a Jenda Urbánkovi, Petr a Miloš Jančaříkovi, Josef Přerovský, Martin Spáčil, Pavel Berčík, Petr Kavka, Milan Navrátil, Petr Machala, Drahoš a Přemek Prachařovi, Václav Peřina, Lukáš Hasoň, Martin Liška, Radek Mikulášek, Adam Kozubík, Broněk Valíček, Michal Vyhnálek, Petr Gabrhel, Martin Svoboda, Luboš Valter, Vlastik Ogrodník, Karel Slezák, Pavel Sviták, Marek Vykydal a Radek Hamáček.

Výsledky letošních zápasů: Pitín – Humence 4:3 (branky Slezák, Gabrhel, Prachař, Valíček), Pitín – Bylnice 1:3 (Valíček), Šanov 2:6 (Liška, Valíček), Humence – Pitín 3:5 (Kavka, Prachař, Voda, Slezák, vlastní), Bylnice – Pitín 3:5 (Valíček, Slezák, Patrik, Svoboda, Prachař) a Šanov – Pitín 2:2 (Vykydal, Valíček). Na závěr sezóny se zúčastnili tradičního turnaje v Ostrožské Lhotě. Skončili na skvělém druhém místě za vítězným TJ Dolní Němčí, krásné individuální ocenění si odvezli Pavel (Paca) Urbánek („nejmladší“ hráč turnaje) a Marek Vykydal (nejlepší střelec). Naše výsledky: Pitín – Ostr. Lhota 2:0 (Sviták, Vykydal), Pitín – D. Němčí 0:2, Pitín – Beroun 6:0 (Vykydal 3, Liška, Svoboda, Valíček).

Takže pozitivní bilance – 5 vítězství, 1 remíza a 3 prohry, nejlépe to v zápasech letos střílelo Broňkovi Valíčkovi. Klobouk dolů! Tak na jaře na hřišti – zase na viděnou! (Milan Navrátil, vedoucí mužů)

Na závěr bychom chtěli poděkovat za spolupráci všem spolkům v Pitíně za pomoc při pořádání tradičních akcí, obci Pitín za celkovou podporu naší činnosti a velmi si vážíme především spolupráce se Sborem dobrovolných hasičů Pitín. Ti nám pomáhali s dopravou družstev dorostu a žáků k zápasům a vedle toho také velmi pomohli při stavění máje i při hodových zábavách.

Přejeme všem Pitíňanům pěkné prožití vánočních svátků a do roku 2020 hlavně hodně zdraví, štěstí, životního elánu, dobrou kondici a mnoho příjemných chvil a skvělých zážitků, které věříme, zažijeme i společně.

TJ Pitín