Archiv pro měsíc: Únor 2017

Zhodnocení roku 2016 (článek z Pitínského zpravodaje).

Vážení fanoušci fotbalu, vážení spoluobčané,

poslední písknutí do píšťalky ze strany rozhodčího v mistrovském utkání zaznělo v neděli 23.10. 2016 na hřišti Strání a tento hvizd zároveň uzavřel fotbalovou sezónu v roce 2016. Blížící se zimní přestávka tak bude opět dlouhá a na hřiště se naše týmy dostanou až se začátkem dubna 2017, kdy se opět naplno rozběhnou mistrovské soutěže. Během této doby budeme postupně trénovat a připravovat se na novou fotbalovou sezónou, a to nejen A – mužstvo, ale hlavně naše 2 mládežnické týmy, na které jsme coby klub nesmírně pyšní a těší nás, že se především za přispění základní školy a Michala Vrby daří vychovávat a vést ke sportu další generaci. Jak vypadal fotbalový rok 2016 si tedy pojďme ve stručnosti připomenout.

Ohlédnutí za jarní částí 2016

Před startem jarní odvetné části jsme podstoupili tradiční zimní přípravu, která byla, jako obvykle rozpačitá. Nedařilo se nám v ní nejen vinou slabé účasti na trénincích, ale i v přípravných zápasech, kdy jsme všechna tato utkání prohráli. V hráčském kádru došlo před jarem k několika změnám. Už v průběhu přípravy nám oznámil Honza Vladár, že zahájil přípravu s Luhačovicemi a měl by zájem tam odejít na hostování, což jsme mu umožnili. Týden před začátkem soutěže se ozvali Nezdenice s urgentní žádostí o zapůjčení Ladi Salveta do branky. Po rychlém zvážení situace jsme se nakonec rozhodli Laďu uvolnit. Rozhodování to nebylo jednoduché, protože Laďa byl důležitý hráč, ale nakonec jsme se rozhodli vyjít vstříc nejen jemu, ale i Nezdenicím, které bojovali o záchranu Okresního přeboru. Naopak na přestup jsme získali Bohumila Bora z Rudimova a Adama Savaru z Bojkovic.

Celá jarní část sezóny byla poněkud nevýrazná a de facto se nám nedařilo. Výsledky týmu i předváděná hra neoplývala krásou a rovněž bodové zisky příliš nepřicházely což znamenalo, že jsme sezónu 2015/2016 ukončili ve spodní polovině tabulky. Za jako nejméně vydařené utkání můžeme považovat naše vystoupení ve Starém Hrozenkově, kde jsme prohráli vysoko 4:0.

Letní přestávka

Po skončení jarní části jsme vyhlíželi krátkou letní přestávku a doufali, že se situace obrátí k lepšímu a nový ročník bude pozitivnější a budeme se prát o horní příčky v tabulce. Během pauzy, jsme se zúčastnili turnaje v Šanově (3.místo). Náš tradiční fotbalový turnaj jsme v roce 2016 zrušili. Hlavním důvodem byl především fakt, že s postupným nezájmem fanoušků rostly i náklady, které klub musel vynakládat na organizaci této akce. Tento stav byl v zásadě neudržitelný, neboť s rozvojem mládeže bylo nutné finance stabilizovat a nasměrovat je právě do této oblasti. Další přípravná utkání jsme odehráli s družebním oddílem ze Šajdíkových Humenců. Byly to dva zápasy a dvě naše prohry (doma 4:7 a venku 4:1). Ještě před startem nového fotbalového ročníku jsme stihli svícu, svatbu, a i popravky našeho, již bývalého hráče, Libora Krahuly (Kohúta), kterému bylo hostování v Bojkovicích změněno na přestup (důvodem byla nová legislativní úprava přestupního řadu ve fotbalovém prostředí). Nově náš tým posílili Zdeněk Spáčil a Marek Kuchař (oba Bojkovice). Kromě již zmiňovaného Kohúta ještě odešli: Luděk Jurásek a Laďa Salvet (oba Nezdenice), Jan Vladár (Luhačovice) a Martin Fojtů (Vlachovice). Z důvodu zranění se s fotbalem museli na neurčitou dobu rozloučit Michal Voda a Matěj Homola. Další ztráta nás potkala na trenérském postu, kdy se na vlastní žádost rozhodl v této činnosti již nepokračovat Pavel Urbánek.

Podzim 2016

Z důvodu družebního utkání v Šajdíkových Humencích jsme podzimní část začali o týden později než naši soupeři. Vstoupili jsme do ní velmi dobře, kdy jsme dvakrát vyhráli na domácí půdě a jednu prohru si dovezli z Nezdenic. Zdálo se tak, že bychom mohli hrát v horní polovině tabulky, což jsme si přáli. Po dobrém úvodu však přišly zápasy, ve kterých jsme nebyli horším týmem, ale bohužel někteří hráči na hřišti neplnili své povinnosti na 100%, především v obranné fázi, čím nás soupeř školil svou produktivitou. Za jedno takové utkání se dá považovat to na Žítkové, kdy jsme si vytvořili několik šancí, přesto jsme soupeřovi vstřelili jen 3branky, které nevedli k bodovému zisku. Žítkové ke vstřelení 4 branek stačilo pouze 5 šancí, a tak zvítězila. Toto utkání bylo pro nás zlomové a na tým padla pomyslná „deka“ a s každým dalším zápasem jsme se na vstřelení gólu museli moc nadřít. V zakončení nám chyběl větší klid nebo důraz a na dosažení branky jsme potřebovali alespoň 5 šancí. Naopak soupeři jsme góly přímo darovali po hrubých individuálních chybách. Bohužel tyto chyby nás srážely v zápasech, ve kterých jsme byli rádi, že výsledek pro nás nebyl více krutý. Nemůžeme se vymlouvat na chyby rozhodčích, jelikož každý zápas pískal jiný rozhodčí a chyby udělá každý. V této chvíli je to čistě o samotných hráčích, jak přistoupí k jednotlivým utkáním, nebudou hledat výmluvy a sami se nejdříve zamyslí nad sebou samými, jestli chtějí nadále trénovat a hrát v Pitíně. Neboť se dá říci, že se tu po třech letech znovu opakuje situace, kdy je některým lhostejné, co ostatní lidé obětují proto, aby zde mohli hrát, a že můžou hrát na jednom z nejhezčích hřišť nejen této soutěže. V jarní části se snad budou chtít všichni snažit jako jeden tým situaci zlepšit a věříme, že k 10 bodům z podzimu, začneme sbírat další, a to hned od prvního utkání. V této sezoně se záchranářským bojům vyhneme, neboť v létě 2017 proběhne reorganizace soutěží v okrese. Zruší se základní třídy a okresní soutěže budou rozděleny do tří skupin.

Mládežnické týmy TJ Pitín

Ve spolupráci se ZŠ Pitín pokračovala i v roce 2016 práce s dětmi. Přípravka již začala hrát Okresní soutěž sk. B v roce 2015 a v jarní části ročníku 2015/2016 bylo vidět zlepšení dětí a v soutěži se umístili na 5. místě z 10 účastníků, kdy přesně polovina z 18 zápasů bylo vítězných. Pod vedením trenéra Jaroslava Vrby odehráli jarní část Vojta a Zuzana Kovářovi, Tomáš Malár, Michal Vrba, Adam Sekér, Ondra Slámečka, Šimon Chmela, Matěj Berčík, Štěpán Jál, Petr Kavka, Tadeáš Pešek, Honza Janůj, Radek Krahula, Adam Rapant a Vojta Šašinka. Přes léto převzali přípravku Marek Kúdela s novou paní učitelkou ze Základní školy Pitín Marií Lysákovou. Z přípravky odešla taktéž řada kluků z důvodu věku, tak byli všichni zvědaví, jak kluci a holky s ročníkem narození 2006 – 2010 zvládnou podzim. Děti však byly velmi šikovné a od začátku ukázaly, že obavy byly přehnané. Absolvovali jsme 11 zápasů, z nichž 6 bylo vítězných a v 5 jsme odešli poraženi a po podzimní části sezony jsme se umístili v Okresní soutěži sk. C ročníku 2016/2017 na pěkném 6. místě z 12 družstev. Podzimní část sezony odehráli pod vedením Marie Lysákové a Marka Kůdely Radek Krahula, Ondra Slámečka, Lukáš Škarpa, Honza Janůj, Broňa Berky, Matěj Berčík, Petr Kavka, Šimon Chmela, Štěpán Jál, Tadeáš Pešek, Adam Rapant, Jirka Michalčík, a kluky doplňovaly i holky Zuzka Kovářová, Lucka Pospíšilová a Nikol Vrbová.

Protože řada kluků už nemohla hrát z důvodu věku za přípravku, přes léto taktéž začalo trénovat družstvo žáků, a to první pod vedením Jaroslava Vrby a Marka Kúdely a později pod vedením hlavního trenéra žáků Pavla Domoráda. Někteří kluci již však byli registrování v Bojkovicích, a protože již nebylo možné řešit hostování, dohodli jsme se na spolupráci se Slováckou Viktorií Bojkovice, a to na vytvoření družstva Bojkovice B – Pitín, které bylo přihlášeno do Okresní soutěže žáků malé formy sk. B, kde hrálo celkem 11 družstev. Po podzimní části je družstvo žáků na 2. místě se stejným počtem bodů jako první Orel Uherský Brod, se kterým jsme taktéž zaznamenali jedinou porážku. Základ družstva tvořili hlavně kluci z Pitína a Hostětína Tomáš a Vojta Malárovi, Jakub a Miloš Klimešovi, Vojta Kovář, Michal Vrba, Ondra Krahula, Adam Sekér, Michal a Tomáš Berkyovi, Ondra Slámečka a Gusta Farý.

Domácí zápasy jsme všechny odehráli v Pitíně a na jednotlivé zápasy vždy přijeli i 2–4 hráči z Bojkovic. Všechny zápasy odehrál Matyáš Liška a velký přínos pro kluky měla i souhra s Michalem Machalou, Erikem Bulejkou a Mirkem Koudelíkem. Kluci vytvořili výbornou partu a dobrá spolupráce s Bojkovicemi se projevila i tím, že 5 kluků z Pitína pravidelně nastupovalo i v krajské soutěži sk. B starších i mladších žáků, kde se klukům taktéž velmi dařilo. Vedoucím družstev přípravky i žáků je Michal Vrba.

Za fungování mládeže je třeba hlavně poděkovat Michalu Vrbovi a ředitelce ZŠ Pitín Janě Peřinové, která zaštiťuje především činnost přípravky a taktéž všem rodičům za podporu, ochotu a dopravu dětí na zápasy. Věříme i v pokračování velmi dobré spolupráce s SK Slováckou Viktorií Bojkovice tak, aby byla do budoucna šance vychovat nové malé fotbalisty, které bude fotbal hlavně bavit. Těm, co budou mít talent a nadání, přejeme, aby šli ve šlépějích třeba Ondřeje Kúdely a dosáhli minimálně jeho úspěchů. Máme zájem o to, aby děti pohyb a sport bavil, a aby se vedle vytvořené party dětí táhnoucí za jeden provaz vytvořil i větší vztah k Pitínu, kteří reprezentují. Snahou a cílem našeho klubu bude i nadále pečovat a rozvíjet aktivity s mládeží. K tomuto cíli však budeme potřebovat i další pomoc nejen ze strany obce Pitín a případně dalších sponzorů, ale hlavně Vás rodičů, kteří se svým přístupem a odhodláním podílíte na tom, že tradiční fotbalové neděle budou v Pitíně i v budoucnu to, co ke každé vesnici patří.

Velké díky za podporu mládeže v Pitíně patří Ondrovi Kúdelovy (prvoligový hráč a kapitán FK Mladá Boleslav), který významným způsobem pomohl materiálně vybavit mládežnické týmy a stal se tak pomyslným patronem malých kluků a holek v Pitíně. Za tyto aktivity jen a jen srdečné díky.

Staří páni TJ Pitín

Fotbalisté, kteří už svoji aktivní kariéru dávno ukončili, se stále ještě fotbalem baví. Pravidelně každé úterý na hřišti (zájemci o fotbálek a protažení těla – jste srdečně zváni), ale i při přátelských fotbalových zápasech s týmy starých gard. Letos odehráli 2 vítězná utkání s družebními Šajdkovými Humenci, na domácím hřišti prohráli se Šanovem, Žarošicemi a zvítězili nad Ostrožskou Lhotou. Právě tým Lhoty pravidelně pořádá turnaj starých pánů Šuhaj cup. Letos v září na něj naše družstvo jelo obhajovat senzační prvenství z loňského ročníku. A neměli k němu opět daleko. Skončili těsně druzí, když porazili domácí tým 3:0 (střelci branek Liška, Mikulášek a D. Prachař), podlehli vítěznému Moravskému Berounu 1:3 (branka M. Spáčil) a porazili Hluk 1:0 (opět M. Spáčil). Martin Spáčil získal ve velmi kvalitním turnaji po zásluze ocenění Nejlepší hráč turnaje.

Tým je složený z bývalých kmenových hráčů Pitína a doplněný staršími fotbalisty z Bojkovic, kteří však většinou hráli i za Pitín. Mužstvo tvoří tito hráči: Josef Machynka, Pavel Urbánek, Luboš Peřestý, Jančařík Petr a Miloš, Jan Krovina, Luděk Savara, Bassam Rabah, Josef Přerovský, Spáčil Martin a Zdeněk, Pavel Berčík, Petr Kavka, Milan Navrátil, Petr Machala, Prachař Drahoš a Přemek, Radek Milička, Roman Stružka, Václav Peřina, Vlastimil Ogrodník, Lukáš Hasoň, Martin Liška, Radek Mikulášek. Nepostradatelnou fanynkou při všech utkáních je především Šárka Trnková, v horších sezónách zaskočí i Svatava Hrušková.

Závěrem našeho příspěvku bychom chtěli shrnout ostatní aktivity, které se během tohoto roku odehrály. Jako každoročně se nám podařilo domluvit na spolupráci se zástupci velkých firem z Bojkovic. Organizačně jsme se podíleli na zabezpečení jejich aktivit, které v areálu NIVA každoročně pořádají. TJ Pitín je tak hrdým partnerem při těchto akcích. Za tuto důvěra tak děkujeme společnostem SKD Bojkovice a MORAVIA CANS, a.s. a těšíme se na další prohlubování spolupráce. Rovněž nás těší, že se

můžeme podílet na pořádání akce Den Dětí, která se každoročně koná ve sportovním areálu NIVA. Hlavním pořadatelem je ZŠ Pitín. Velké dík tak patří ředitelce školy Janě Peřinové a jejímu pedagogickému sboru. Taktéž díky patří všem, kteří se nejen na této akci, ale i všech ostatních aktivně podílejí.

V letošním roce fotbalové hřiště v Pitíně opět využili ke svým utkáním hráči divizního Slavičína, kteří zde odehráli dvě utkání. To první bylo s výběrem hráčů do 19let z prvoligového Zlína a pak pohárové utkání proti Valašskému Meziříčí. V obou případech Slavičín uspěl a hřiště v Pitíně tak z tohoto pohledu, patří určitě mezi jejich oblíbené. Nás jako zástupce klubu pak těší, že se na našem hřišti objeví týmy, které svým zájmem zvyšují prestiž samotného areálu a přitáhnou další návštěvníky.

Abychom však mohli dostát vysokým požadavkům jednotlivých týmů, musíme investovat nemalé prostředky nejen do údržby hřiště, ale i reprodukce majetku. V letošním roce se díky investiční dotaci z obce Pitín podařilo zrekonstruovat sociální zázemí, které již z povahy věci a množství realizovaných akcí v areálu bylo zcela nevyhovující. Pevně věříme, že se rozpočet klubu nejen díky obci, ale i s pomocí sponzorů podaří pro další léta naplnit a my tak budeme moci klub i nadále rozvíjet. Naším cílem je především kvalitní zázemí a dostupné tréninkové vybavení, tak abychom mohli vytvářet nejen plnohodnotné místo pro volnočasové aktivity, ale i podmínky pro rozvoj mládežnických talentů. Nejvyšší náklady nám vznikají v souvislosti s údržbou hrací plochy (sečení, hnojení, závlaha), následují energie, praní dresů a pravidelná reprodukce sportovního vybavení (míče, sítě, dresy a tréninkové pomůcky). Jednorázová dotace na činnost, kterou nám každoročně poskytne obec Pitín v současné chvíli stěží pokrývají výše uvedené náklady. Zbytek financí pro plnohodnotnou činnost našeho klubu musíme zabezpečit po vlastní ose. Jak jistě víte, tak prostředky se v současné době shánějí obtížně, proto jsme vděční a zároveň uvítáme jakoukoliv další podporu našemu klubu, tak abychom zajistili bezproblémové fungování. Touto cestou tak děkujeme všem, kdo TJ Pitín pomáhá a podporuje. V případě, že Vás zajímají výsledky našich týmů a další informace z klubu, sledujte nás na www.tjpitin.cz nebo na Facebooku. Za fotografie z utkání našich týmů pak děkujeme Míši Maňasové.

Vážení a milí spoluobčané,

Na závěr našeho příspěvku nám dovolte, abychom Vám popřáli, abyste zbytek roku 2016 strávili co nejpříjemněji a co nejpoklidněji. Zapomeňte na chvíli na stres a rychlý sled událostí. Blbou náladu zahoďte stranou a zkuste se těšit i z maličkostí. Mějte čas na rodinu, sebe, blízké a do budoucna mějte hlavně správný tah na branku.

Požehnané Vánoce a šťastný nový rok 2017 Vám přeje…

Výbor TJ Pitín