Archiv pro měsíc: Prosinec 2015

Ohlédnutí za rokem 2015(článek z Pitínského zpravodaje)

Vážení sportovní příznivci, milí pitíňané,

sthfotbalový rok 2015 utekl stejně rychle, jako ten kalendářní a my nyní bilancujeme, jak úspěšný byl. Pevně doufáme, že ten Váš úspěšný byl a naplnil očekávání, která jste si na jeho začátku stanovili. Na následujících stránkách Pitínského zpravodaje Vás tedy seznámíme s průběhem roku 2015 v naší organizaci a to jak po stránce sportovní, tak i po stránce společenské. Nicméně již teď víme, že to bylo opět velmi dynamických a zajímavých 365 dní. Nejdůležitější událost v roce se odehrála nejdříve na papíře, ale následně jste se s novinkou mohli seznámit přímo na hřišti. S radostí jsme zaregistrovali pod náš oddíl přípravku TJ Pitín. Díky aktivnímu přístupu ředitelky základní školy v Pitíně se podařilo dát dohromady odpovídající počet kluků, kteří měli zájem a chuť pravidelně poměřit své síly a schopnosti proti svým vrstevníkům z okolních obcí na uherskobrodsku. Pro náš klub je to velmi významný milník neb aktuální stav je ve všech klubech – nejen v mládežnickém fotbale – velmi zoufalí. Pokud děti nebudou mít zájem o sport a raději se budou věnovat aktivitám na počítači či na chytrých telefonech, tak minimálně fotbalové kluby v regionu budou, tak jako Pitín, bojovat o holé přežití. Jediným východiskem je nábor dětí a zapojení rodičů, aby své ratolesti podpořili v jejich zálibě a rozvíjeli v nich tělovýchovného duchu. Již samotné tréninky a zápasy nejenže u dětí vytvářejí určité návyky (dochvilnost, plnění úkolu, týmová práce apod.), které v pozdějším věku využijí, ale hlavně jsou v komunitě svých vrstevníků a pod dohledem dospělých. Pevně věříme, že přípravka v Pitíně nebude jen aktuálním projektem, ale že se jedná o zásadní aktivitu, která zabezpečí, že i v budoucnu budeme chodit v Pitíně na fotbal. Jedná se o vklad do budoucnosti a těší nás, že rodiče tuto iniciativu podporují a doufáme, že podporovat budou i v budoucnu.

STARÁ FOTBALOVÁ GARDA

Náš tým, který aktivně působí pod hlavičkou TJ Pitín, je družstvo „starých pánů“. Fotbalisté ve věku min 35 let, kteří už svoji kariéru v týmu mužů ukončili, se stále ještě fotbalem baví. A to nejen při pravidelných úterních fotbálcích na travnatém hřišti či v hale, ale i při přátelských fotbalových zápasech s týmy starých gard. Těch odehráli v letošním roce celkem 9 a našli pouze jednoho přemožitele! Staří páni vyhráli turnaj čtyř týmů v Ostrožské Lhotě, zvítězili v Šanově, Bylnici a doma porazili tým ze Žarošic (okres Hodonín). Smírně pak skončila utkání v Šajdíkových Humencích a doma s Ostrožskou Lhotou, jedinou prohru utrpěli na hřišti Žarošic.

Aktuálně je tým složený z bývalých kmenových hráčů Pitína a doplněný staršími fotbalisty z Bojkovic, kteří však většinou, v dobách své aktivní kariéry, pitínský dres po nějaký čas oblékali. Mužstvo tvoří tito hráči: Josef Machynka, Urbánek Jan a Pavel, Bohumír Peřestý, Jančařík Petr a Miloš, Jan Krovina, Savara Luděk, Bassam Rabah, Josef Přerovský, Martin Spáčil, Berčík Pavel, Petr Kavka, Milan Navrátil, Machala Petr, Drahomír a Přemysl Prachařovi, Radek Milička, Roman Stružka, Václav Peřina a Vlastimil Ogrodník. Nepostradatelnou fanynkou při všech utkáních je Šárka Trnková.

Významnou roli v chodu oddílu však členové staré gardy plní i na funkcionářském či pořadatelském poli. V podstatě už samozřejmostí je jejich aktivní účast při stavění/bourání nafukovací haly a dalších společenských akcí v naší obci. Do svých tréninků v hale či na trávníku se snaží zapojit i mladé hráče dorosteneckého věku, pomoci jim dohnat absenci mládežnické fotbalové výchovy a lépe se připravit na dospělý fotbal. Zabránit tak přirozenému úbytku fotbalistů, který společně s klesající populační křivkou v dnešní době trápí všechny týmy nejen z našeho okolí. A všichni věří, že kroky, které TJ Pitín v letošním roce udělalo na poli mládežnického fotbalu, povedou k tomu, že se spolu s fanoušky budeme v budoucnu bavit tím, jakou radost z oblíbené hry nám v budoucnu na hřišti předvedou mladší fotbalisté.

PŘÍPRAVKA TJ PITÍN

Jak už jsme v úvodu zmiňovali, velkou radost nám v roce 2015 udělalo zaregistrování přípravky do oficiálních fotbalových soutěží. V historii fotbalu v Pitíně je to vůbec poprvé. Tento krok by se však nezrealizoval, nebýt iniciativy ředitelky ZŠ Pitín, které se podařilo dát dohromady kluky, kteří mají chuť a zápal pro fotbal. Je to pro ně rovněž zábava a my jako fotbalový klub jim budeme chtít pomoct rozvíjet nejen fotbalový talent, ale i vést ke sportu jako celku. Za aktivní asistence bývalého a uznávaného pedagoga pana Jaroslava Vrby, který naše benjamínky trénuje, se nám splnil sen o založení přípravky. Je to důležitý krok nejen pro budoucnost fotbalu v Pitíně, ale očekáváme, že se podaří objevit talenty, kteří svůj talent budou dále rozvíjet a v konečném výsledku je pak budeme moci sledovat v profesionálním fotbalovém prostředí. Snad některý z kluků bude následovat kroky „pitíňana“ Ondřeje Kúdely, který v současnosti obléká fotbalový dres prvoligového klubu FK Mladá Boleslav, kde patří mezi hlavní opory. Zároveň se Ondra stal, podporovatelem přípravky, za což mu patří velké díky. Rovněž si našel ve svém nabytém fotbalovém kalendáři čas a premiérové utkání přípravky TJ Pitín, proti zkušenému Bánovu, na domácím hřišti slavnostně zahájil. Radost a nadšení, které kluci z tohoto setkání měli, se nedá ani popsat, ale doufáme, že právě takové sportovní vzory je budou motivovat k dalšímu fotbalovému rozvoji. A jak si ve svém premiérovém ročníku mužstvo přípravky vedlo? Na to, že šlo o první skutečnou konfrontaci s kluby, které se mládeži věnují mnoho let, tak se klukům podařilo uspět a mohli si několikrát v sezóně zazpívat i vítěznou písničku.

Přípravku TJ Pitín tvoří tito hráči: Šimon Chmela,Tomáš Malár,Matěj Berčík,Štěpán Jál,Vojtěch Kovář,Radek Krahula,Zuzana Kovářová,Adam Rapant,Michal Vrba,Vojtěch Šašinka,Adam Sekér,Petr Kavka

Výsledky přípravky TJ Pitín:

Pitín – Havřice 7:3

Šumice – Pitín 3:6

Pitín – Orel Uh. Brod 9:5

Hradčovice – Pitín 6:5

Pitín – Prakšice 2:12

Rudice – Pitín 0:2

Pitín – Bánov 2:14

Újezdec – Pitín 6:5

Březová – Pitín 5:0

A – mužstvo

Další fotbalový ročník 2014/2015, který skončil v polovině června 2015, přinesl mnoho zajímavých fotbalových momentů, na jehož konci bylo naše 6. místo v konečné tabulce, což hodnotíme celkem pozitivně. Vyhnuli jsme se do posledního kola bojům o sestup a naopak jsme se mohli soustředit na střed tabulky či pošilhávat po horních příčkách. Se startem ročníku se nám dokonce dařilo natolik, že jsme tabulku soutěže i vedli, ale jak se v myslivecké hantýrce říká: „zajíci se počítají až po honu“, proto bereme konečné umístění jako úspěch. Celkově jsme získali 31 bodů za 8 výher, 7 remíz a 7 proher. Na první místo, na kterém skončil Bánov, jsme ztratili celkem 16 bodů, ale právě Bánov s námi dokázal v součtu obou utkání získat pouze bod. Mužstvu se pod vedením trenéra Jindřicha Divily dařilo a dokázalo pravidelně bodovat, nicméně přišla i taková utkání, která se nevydařila a utrpěli jsme krutou prohru – například na Březové (5:1) či s doma s Horním Němčí (0:4). Celkově však mužstvo zvládlo celou sezónu poměrně slušně, za což jsme rádi.

Nová sezóna 2015/2016 byla zahájena v srpnu 2015 a než se fotbalový kolotoč rozběhl na plné obrátky, museli jsme řešit nejen hráčskou zápletku, ale i post trenéra. Na vlastní žádost u mužstva skončil trenér Jindřich Divila, kterému děkujeme za přístup a odvedenou práci. Bylo tak nutné na jeho místo najít adekvátní náhradu. Tento rébus se nám podařilo poměrně rychle vyřešit a pomyslného kormidla se opětovně chopil Pavel Urbánek. V rámci mužstva došlo k zásadním změnám, tou největší bylo, že na hostování do Bojkovic odešel Libora Krahuly. Klíčový hráč TJ Pitín požádal o souhlas s trénováním v Bojkovicích a v případě úspěchu chtěl Libor zkusit vyšší soutěž. To se mu povedlo a dnes patří ke stabilním hráčům bojkovského týmu. O hostování projevil další náš hráč a to Luděk Jurásek, který se rozhodl znovu obout kopačky, ale tentokrát nikoliv za domácí TJ Pitín, ale za Nezdenice, což jsme sice nepřijali s radostí, ale hostování jsme umožnili. Další ochody z týmu byly dány ukončením hostování. To se týkalo Petra Urbánka (Komňa) a Ondřeje Chaloupky (Prakšice-Pašovice). Jestliže na jedné straně byly odchody, tak na druhé straně museli být i příchody. Jednalo se o tyto hráče: Michal Voda (návrat z hostování v Nezdenicích), Zbyněk Trllo (návrat z hostování v Komni), Pavel Schäffer a Matěj Homola (hostování z SK SV Bojkovice) a Jan Vladár (návrat z hostování v Ludkovicích). Především návrat Michala Vody byl klíčový neb své kvality předvedl hned v několika podzimních zápasech, do kterých před svým odjezdem na zahraniční pracovní cestu nastoupil. Dále se do hry, po zranění postranních kolenních vazů, vrátil David Lukáš.

Podzimní část sezóny 2015/2016 pro nás začala vítězně a pak jsme střídali lepší zápasy s těmi horšími, ale stále jsme se drželi v horní části tabulky. Samotný závěr podzimní části se nám však hrubě nevyvedl, neboť z posledních 3 zápasů jsme získali pouze 1 bod. Co jsme však během podzimu zažili nejčastěji? Hlavně to, že jsme na domácím hřišti spíše body rozdávali, abychom pak venku body brali zpět. Celkově jsme jich získali 17 z 33 možných. I když se po podzimu nacházíme v tabulce na průběžném 5. místě, jaro 2016 bude v odvetné části opět napínavé a my se budeme snažit o to, abychom v konečném zúčtování zůstali minimálně na současné pozici. Vše nad toto umístění bude nad plán, avšak hlavním cílem je nedostat se do záchranářských situací. Zimní přestávka, dlouhá 5 měsíců, odstartuje přípravnou fází začátkem února 2016 v domácích podmínkách a v průběhu této části sehrajeme 3 – 4 přátelské utkání. Ostrý start jarní části začne v neděli 10. 4. 2016, kdy na domácím hřišti přivítáme Záhorovice. Veškeré informace budeme průběžně uvádět na našem Facebook profilu a taky webových stránkách.

FOTBALOVÝ TURNAJ

Poslední víkend v červnu patří tradičně fotbalovému turnaji O pohár Bílých Karpat, který v našem sportovním areálu pořádáme již 8 let. Právě ročník s pořadovým číslem 8 proběhl v roce 2015. Jako obvykle byl turnaj obsazen 4 týmy (Pitín, Šajdíkové Humence, Šanov a Rudice). V minulých dvou ročnících jsme to byly právě my, domácí tým, který ovládl celý turnaj, proto jsme chtěli v roce 2015 titul opět vybojovat a uzavřít tak zlatý hattrick. To se nám však nepovedlo a hlavní pohár, po dvouleté odmlce, opět putoval do Šajdíkových Humenců. Ve finále jsme tomuto týmu těsně podlehli, ale fanoušci byli svědky velmi zajímavé fotbalové podívané. Celkově hodnotíme turnaj jako vydařený a to hlavně po sportovní a organizační stránce. Samotná návštěvnost už však nepatří mezi ty pozitivně hodnocené, ale pevně věříme, že v roce 2016 se podaří na fotbalové hřiště přitáhnout větší množství sportovních příznivců. Turnaj se koná nejen kvůli udržování pozitivních vztahů mezi fotbalovými oddíly, ale hlavně pro fanoušky a širokou veřejnost, která se přijde bavit a užít si příjemnou atmosféru ve sportovním areálu Niva.

ZÁVĚR

Z příspěvku jste se mohli přesvědčit o tom, že naše organizace žije velmi aktivním způsobem a podílí se na organizaci nejen sportovních aktivit, ale i na společensko-kulturním dění v naší obci. K činnosti oddílu však nepatří jen jednotliví členové, ale i fanoušci, sponzoři a další podporovatelé. Právě všichni ti, kterým není osud fotbalového oddílu v Pitíně lhostejný, mají zásadní podíl na tom, že se nám všechny projekty a úkoly podařily zrealizovat. Velký dík tak patří našim fanouškům a fanynkám, kteří nás při zápasech aktivně povzbuzují, obci Pitín za finanční podporu celého klubu, Nadaci SYNOT a dalším podporovatelům, kteří menším či větším příspěvkem pomáhají udržovat náš klub ve zdravé kondici.

Vážení čtenáři, milí spoluobčané, dovolte nám popřát Vám krásné a požehnané Vánoce. Prožijte je v klidu se svými nejbližšími a do nového roku 2016 Vám pak přejeme hlavně hodně zdraví a správný tah na branku.

Výbor TJ Pitín